سند اولیه راستی آزمایی در مذاکرات احیای برجام

یک منبع آگاه در گفتگو با گشنیز اعلام کرد تیم مذاکره کننده ایران در گفتگوهای روزهای گذشته تمرکز ویژه‌ای را بر موضوع راستی آزمایی داشته است. اصل راستی‌آزمایی زمانی مورد مخالفت طرف‌های غربی بود، اما اکنون به عنوان یکی از محورهای اصلی در حال مذاکره است و سند اولیه‌ای برای چگونگی آن تنظیم شد.

یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایرانی به خبرنگار گشنیز گفت: این جلسه در فضایی مثبت و سازنده برگزار شد.
بر اساس این گزارش، اصل راستی‌آزمایی که زمانی جزو موضوعات اصلی مورد مخالفت طرف‌های غربی بود، اکنون به رسمیت شناخته شده و بحث در خصوص ساز و کارهای انجام راستی‌آزمایی همچنان ادامه دارد.

تجربه اجرای ناقص برجام به ویژه در زمینه رفع تحریم ها در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما باعث شده است که تیم ایرانی در مذاکرات جاری بر بحث راستی آزمایی تاکید ویژه ای را داشته باشد. هدف آن است که انتفاع ایران از برجام به صورت واقعی و عملی اتفاق بیفتد، نه اینکه تحریم ها صرفا روی کاغذ رفع شده و در عمل باقی بمانند.

مولفه دومی که تیم ایرانی بر آن تاکید دارد، عنصر پایداری و دوام توافق است. عملکرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در خروج یکطرفه از توافق هسته ای تیم ایرانی را به این نتیجه رسانده است که هر گونه توافق ناپایدار به فرض رفع موقتی و متزلزل تحریم ها، نفع مورد انتظار را به ایران نخواهد رساند. 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s