چرا یهودیان حاضر به پذیرش تفاوت‌ با نازی‌ها نشدند؟

علی شکوری راد

با فزونی گرفتن دایره خشم و نفرتی که افراطی‌های دو طرف به طور لجام گسیخته و عملا مشابه توطئه‌ای هماهنگ علیه اصلاحطلبان و فلسفه اعتدالی و اعتقالی برگزیده‌اند، سخن گفتن از عقلانیت و مدارا دشوار خواهد بود. به ویژه آنکه هر سخنی از جانب رهبران شاخص اصلاحطلبی چون این حقیر باعث موجی از فحاشی و توهین خواهد شد. برخی از افراطیون بر این باورند که اصلاحطلبان مانند مزاحمان تلفنی هستند که در واقع از فحش شنیدن لذت می‌برند و برای همین کون برهنه وسط بحث می‌دوند و مزخرفترین حرف ممکن را می‌زنند تا بلکه از طریق فحش خوردن احساس کنند موضوعیتی دارند. حال آنکه اصلاحطلبان – اعم از اصلاحطلبان حکومتی که فاسد هستند وبرخی‌شان مانند جانباز اصلاحات دکتر سعید حجاریان سابقه جنایت و شکنجه نیز دارند، یا اصلاحطلبان غیرحکومتی که عمدتا افراد شریف اما از لحاظ سیاسی کودنی مانند احمد زیدآبادی در میانشان هست – قماشی هستند که در تنهایی خویش نیز قادر به ژرف‌اندیشی احمقانه و اندیشیدن به چرندترین افکار ممکن هستند.

در همین راستا کتاب وزین نبرد من را تورق می‌کردم که با تحشیه دوست عزیزم جواد طباطبایی مزین شده بود. استاد طباطبایی به واسطه آگاهی از چند زبان اروپایی و ارتباط با حلقه‌های عرفانی اروپا از طریق دختر آریایی خود اطلاعات دست اولی از روابط عاشقانه میان نازی‌ها و یهودیان پرده برداشت که یک عشق افلاطونی بین هیتلر و دخترکی یهودی به نام برنیل روزا نینو از آن جمله است.

رابطه عاشقانه دیگری که بزرگی روح انسان در سخت‌ترین شرایط را به نمایش می‌گذارد عشق پاک هلنا سیترونوا و فرانتز وونش از افسران گشتاپو است. عشقی که بی شباهت به روابط عاشقانه پرشمار برادران گمنام امام زمان با زنان منافق و سپس تواب نیست.

با مرور این داستان‌های عاشقانه و پس از چند کیف حلال، با خود اندیشیدیدم که چه می‌شد اگر دیگر زنان یهودی نیز زیبایی و دلپذیری مانند هلنا و روزا داشتند و با پذیرش تفاوت میان خود و نازی‌ها به جای دیگری‌ستیزی این تفاوت را زمینه تکمیل یکدیگر قرار می‌دادند و همچنان آتش و پنبه از یکدیگر کام می‌گرفتند؟

آیا نازی‌ستیزی یهودیان مسبب امتداد یهودی‌ستیزی نازیان نشد؟

چه طور سربازان زن اسراییلی می‌توانند در تبلیغاتی که برای نمایش بهتر بودن اسراییل از فلسطینی‌های مسلمان نما می‌شود دلربایی کنند و موی خود را به نمایش بگذارند، اما همین افراد، یا در واقع اجدادشان نتوانستند دل نازی‌ها را بربایند؟

و این است درس اصلی اصلاحطلبی: قربانی خود به اندازه جنایتکار مقصر است، اگر نیک بنگریم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s