دکتر کاتوزیان: به پیچ حساس تقابل جوانمرد قصاب با شعبان بی‌مخ رسیده‌ایم

دکتر همایون کاتوزیان در پنجمین شب از گفتگوهای ایرانی که در دانشگاه جورج تاون برگزار می‌شود نقطه حساس کنونی را حساسترین نقطه کانونی در تاریخ تمدن ایرانی برشمرد و گفت دو جریان اصیل که پایه‌های هویتی ما را تشکیل می‌دهند اینک به بلوغ خود رسیده و تقابل آنها نقطه عطفی در هویت ایران معاصر است.

دکتر کاتوزیان گفت: «ایران یعنی اقتدار و جوانمردی، یعنی مردانگی و مروت، یعنی لات‌بازی و جاهلی. ایرانی یعنی خودت عرق بخوری تا بالا بیاری و جنده‌بازی کنی اما بزنی تو سر خواهر کوچیکه که چرا خاطرخواه کسی شده.»

وی افزود: «در تبارشناسی ایران معاصر به دو جریان شعبان بی‌مخ و جوانمرد قصاب برمی‌خوریم که یکی نماینده جامعه استبدادی و دیگری نماینده استبداد اجتماعی است. این جریان هم‌اکنون به اوج بلوغ خود و تناقضی آنتاگونیستیک رسیده‌اند که نشانه‌های آن را در دعواهای بین لات‌های ساواکی با لات‌های حزب‌اللهی شاهد هستیم. و چیزی که مایه افتخار است این واقعیت است که هر دوی این عزیزان در نهایت یک مشت لات پفیوز احمق و ضدزن و اقتدارگرا هستند که سویه‌های فاشیستی و نژادپرستانه هم دارند.»

این استاد جامعه‌شناسی دانشگاه آکسفورد همچنین از غنای زیباشناختی لات و لمپنی پرده برداشت و اشاره کرد که زبان عاطفی کل مردم ایران لحنی مثل همین مداح‌های بی‌پدر و مادر را پیدا کرده است.

دکتر کاتوزیان گفت: «برنامه‌های کاروان نور اپوزیسیون که در کلاب هاوس و توییتر برگزار می‌شود ادای دینی به سینمای دفاع مقدس است و هر هفته با یاد شهیدان تا کربلا می‌رود و روضه می‌خوانند. عملا جای شهید آوینی خالی است تا با آن لحن خنده‌دارش در کنار کارگردان بزرگ نوری‌زاد نوحه خون جوانان وطن و لاله دمیدن را بخواند. »

وی افزود: «یا مثلا این آقای بدهیبتی که اسمش قاسم بهرامی یا شیدای همدانی بوده را در نظر بگیرید که چند روز پیش گرفتند. عکس خامنه‌ای را آتش می‌زد و یک سری رجز می‌خواند که خامنه‌ای جنایتکار و غیره است. خب این بنده خدا از نظر زیباشناختی کارش چه قدر با آتش زدن پرچم آمریکا و یاوه خواندن‌های حامد زمانی دارد؟»

دکتر کاتوزیان تصریح کرد: «الان منظور این نیست که اپوزیسیون فعلی را باید همان طوری زد که جمهوری اسلامی را. ولی نباید غافل شد که چه قدر همه این اوباش شبیه هم هستند و باید قدردان این لحظه تاریخی باشیم که دیگر هیچ امیدی برای ایران و ایرانی نمانده و این گوشه کثافت جهان تا ابد در لجن و گنداب خود غلت خواهد زد.»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s