پرویز پرستویی در مومیایی ۴ نقش رضا شاه را بازی می‌کند

پرویز پرستویی در فیلم مومیایی ۴ نقش جنازه رضا شاه را بازی می‌کند.

در این فیلم، به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، رضا پهلوی در اثر برخورد بیل مکانیکی با سرش به هوش می‌آید و زنده می‌شود. او ابتدا به رهگذران دستوراتی می‌دهد و امر و نهی می‌کند، اما برخورد مردم به او حالی می‌کند که ایران دیگر شاه ندارد و کسی قادر نیست که خلاف منشور حقوق شهروندی به دیگران دستور بدهد.

رضا پهلوی برای گذران زندگی بساط لبوفروشی درست می‌کند و همزمان نقشه برگشتن به سلطنت را می‌کشد. او به خیال آنکه قشونی از جوانان ناآگاه درست کند و با کودتا به قدرت بازگردد، به جلسات مسجد محل می‌رود و با بحث‌هایی سعی دارد نارضایتی را در میان جوانان تحریک کند. اما جوانان آگاه انقلابی در همه این بحث‌ها پیروز می‌شوند و او که از منحرف کردن جوانان مسجدی ناامید شده به ریستارت می‌پیوندد.

در جنبش ریستارت فکر می‌کنند رضا پهلوی پرویز پرستویی است و از او استقبال شدیدی می‌کنند. او به شخصیت محبوبی تبدیل می‌شود و عکسش همه جا هست. اما به محض اینکه معلوم می‌شود او رضاشاه واقعی است سازمان سیا و موساد و حتی نوه خود او در توطئه‌ای سعی می‌کنند او را ترور کنند، چون اینها با اصل ایران قدرتمند مخالفند. چه شاه باشد چه شیخ.

رضا پهلوی به کمک اردشیر زاهدی به ایران فرار می‌کند و در اوج فقر و ناامیدی گذارش به همان مسجد کنار لبوفروشی قدیمی می‌افتد. یکی از جوانان انقلابی او را می‌بیند و متوجه وضع خرابش می‌شود و کمکش می‌کند.

رضا پهلوی در اینجا نور حقیقت را می‌بیند و وضو می‌گیرد و دوباره اشهد می‌گوید و به نماز پشت امام جماعت می‌ایستد.

همزمان آمریکا به ایران حمله می‌کند و رضا پهلوی که تجربه نظامی فراوانی دارد به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌پیوندد و در جبهه‌های نبرد رشادت‌ها می‌کند.

پایان‌بندی فیلم مبهم است و به نظر می‌رسد رضا پهلوی در انتها با گلوله انگلیسی‌ها کشته می‌شود. اما معلوم نیست که قطعا بمیرد. مسعود فراستی به گشنیز گفت در واقع او نمی‌میرد و در مومیایی ۵ به یک فرمانده سپاه تبدیل می‌شود که علیه روحانی کودتا می‌کند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s