کوروش و اربعین یا تعزیه هالووین؟


حسین درخشان
حسین درخشان

عادت‌های فرهنگی نسل انقلاب هنوز کار دست انقلاب می‌دهد. کسانی که خمینیسم را بدون ایرانیسم می‌فهمند و می‌خواهند ایده منجمد، و البته موهومی از اسلام را به تنها استوانه هویتی کشور بدل کنند.

از کم اطلاعی اینها درباره خود اسلام هم که بگذریم، که نمی‌دانند حضرت علی (ع) در عید نوروز به امامت رسید، یا نام کوروش که در قرآن آمده و یا مستندات تاریخی درباره علاقه اهل بیت به وصلت با دوشیزگان دربار ساسانیان، اینها حتی تاریخ معاصر ایران و امامی را که ادعای پیروی‌اش را دارند نمی‌شناسند.

در حالی که ناتوی فرهنگی می‌خواهد مایلی سایروس را جای سایروس بزرگ (نام لاتینی کورش کبیر که در کتابها خوانده‌ام) بگذارد، عده‌ای دو استوانه مقابله را در مقابل هم می‌گذارند و ایرانیت را به جنگ اسلامیت می‌اندازند. غافل از اینکه این کشور هم جمهوری است و هم اسلامی.

به این ترتیب است که ایده نوآورانه و نبوغ آمیز حضرت روح‌الله، که امتداد هویت تاریخی مردمی برگزیده و استثنایی را فرموله می‌کرد، در حال نابودی است.

ماجرای اخیر برگزاری تعزیه در مرقد کوروش کبیر و همزمانی آن با مهمانی بی بند و بار توریستهای خارجی نقطه اوج این حضیض است.

همدستی جریانهای نیوکان و افراطی داخل و خارج برای شکستن کمر جریان میانه رو خبر جدیدی نیست. در حالی که اسکناس‌های سبز خارج روزنامه‌نگاران بی مکتب را جعل یک روز جهانی به اسم کوروش کرده و آنها با استفاده از جهل عمومی ناشی از کیفیت بد صدا و سیما مردم را به مرقد کوروش دعوت می‌کنند، عده‌ای همدست موذی یا شاید نادان داخلی هم با برگزاری مراسم تعزیه این سنت جعلی را جنجالی کرده و تقابلی کاذب میان برادران یک ملت راه می‌اندازند.

همزمان کاسبکاران فرهنگی هم عده‌ای توریست خارجی را به تماشای مراسم می‌برند و بدون شناخت حساسیت‌ها و سنت‌های غربی، این کار را در موسم هالووین انجام می‌دهند.

هالووین جشن برخاستن مردگان و وحشت است، و به راستی که اوضاع نابسامان فرهنگی کشور بیشتر از اینکه شایسته امام حسین (ع) یا کوروش عزیز باشد، با چنین وحشت و ابتذالی همخوانی دارد.

هم آنها که روز جهانی جعلی کوروش درست کردند، هم آنها که در این روز تعزیه برگزار کردند و هم آنها که توریستها را به تماشای این مضحکه بردند باید روزی پاسخ دهند چه طور چنین بلایی به سر قلب تپنده فرهنگ و تمدن جهان آوردند.

اما تا آن موقع ما هیچ، ما نگاه.

1 دیدگاه

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s