محمدرضا عارف خود را برای آرش صادقی به آتش کشید

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید، برای اعلام همبستگی با آرش صادقی خود را در سکوت در مقابل ساختمان مجلس به آتش کشید. با مداخله رهگذران و کادر پزشکی وضعیت او تحت کنترل است. علی لاریجانی، خبر خودسوزی رئیس فراکسیون امید را «انحراف غیرت دینی« توصیف کرد و گفت انتحار در اسلام حرام است. عارف پیش از این کار با انتشار بیانیه‌ای دلیل خودسوزی خود را توضیح داد.

در بیانیه آقای عارف آمده: «سکوتم از رضایت نیست. دلم اهل شکایت نیست!» او گفت در همه ماه‌های اخیر سعی کرد بدون جنجال و صحنه‌آرایی خیابانی و از طریق چانه زنی با مقامات عالی نظام مشکلات موجود را با رایزنی و همدلی حل کند، اما «دست‌های پشت پرده» مانع از «گفتگوی پشت پرده» سازنده شدند. عارف گفت با توجه به بی مصرفی کامل خود و با وخامت حال آرش صادقی، صلاح در این دید که خود را به آتش بکشد تا شاید از نور این آتش شعله‌ای در دل شب اقتدارگرایان و تمامیت خواهان بدمد.

این نماینده تهران، که متولد یزد است، با مشعلی که از آتشکده باستانی زرتشتیان یزد روشن شده بود خود را شعله ور کرد. آقای عارف در بیانیه گفت که به این ترتیب با نوری سه هزار ساله از حق جویی وحدت می‌یابد.

شماری از قهرمانان المپیک برای جلب توجه رسانه‌ها به وضعیت آرش صادقی در حمل مشعل از یزد به تهران به آقای عارف کمک کردند. رسول خادم، علیرضا دبیر، حسین رضازاده، علی دایی و عباس عراقچی قهرمان هسته‌ای، هر کدام بخشی از مسیر را دویدند و آتش را به تهران رساندند. جمعیت در میان راه برای تشویق دوندگان جمع شده بود اما به درخواست محمدرضا عارف همه آنها «سکوت» را رعایت کردند و کسی دست یا سوت نزد و شعاری نداد.

آقای عارف هنگام خودسوزی هم خواهان رعایت کامل سکوت شد و خودش حتی آخ نگفت. یک شاهد عینی به گشنیز گفت:«وقتی شعله‌ها زبانه می‌کشید از سنگ کف پیاده‌رو صدا در می‌اومد، از عارف در نیومد.»

رئیس دولت اصلاحات در واکنش به خودسوزی معاون اول سابق خود از مقام معظم رهبری عذرخواهی کرده است. مسعود پزشکیان دیگر عضو فراکسیون اصلاحات هم گفت :«مساله زندانیان امنیتی در اختیارات و توان مجلس نیست و اگر کسی مرتکب جرمی شده باید قوه قضایی به آن برسد»

چندی پس از آغاز خودسوزی محمدرضا عارف مردم و رهگذران با لگدهای محکم به شکم، پهلو و صورت او آتش را خاموش کردند. این لگدها نیز به درخواست آقای عارف در سکوت انجام شد.

علیرضا زاکانی به تسنیم گفت پیت نفت مورد استفاده عارف را بیژن زنگنه از محل اعتبارات اختلاس کرسنت در اختیار او گذاشته که با توجه به ارتباط زنگنه با ستاد میرحسین موسوی حرکت آقای عارف در راستای فتنه ارزیابی می‌شود.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s