همه‌پرسی برای MashhadExit – دولت تصویب کرد، شورای نگهبانی گزینه عدم جدایی خراسان را ردصلاحیت کرد

در پی‌ لغو سخنرانی علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران در مشهد، دولت تشکیل جلسه اضطراری داد. این موضوع که به رویارویی دولت تدبیر و امید، و تندرو‌ها بدل شده، موضوع اصلی‌ بحث در این جلسه بود.

پس از پایان جلسه، اسحاق جهانگیری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. او در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا شما زورتان به تند رو‌ها می‌رسد پاسخ داد: «دولت در حد توان از هیچ تلاشی برای احقاق حق مردم شریف خراسان رضوی فروگذار نخواهد کرد. در همین رابطه و در جهت استحکام وجهه آقای روحانی برای انتخابات پیش رو مقرر شد ایشان نامه‌یی سرگشاده به چند تن‌ از وزرا بنویسند و از الفاظ شرمساری، بستن دهان‌ها و افراطی‌گری استفاده کنند.»
جهانگیری در پاسخ به اینکه دولت چه راه حلی برای جلوگیری از خودمختاری خراسان، و رهبر پان‌مشتی‌های‌ جدایی طلب، آیت‌الله احمد علم‌الهدی دارد، پاسخ داد: «دولت از سرمایه خود، یعنی‌ مردم، استفاده خواهد کرد. برگزاری رفراندوم در مشهد برای جدایی یا عدم جدایی این استان از حکومت مرکزی به تصویب هیات دولت رسید. ما با این رفراندوم قائله را یک بار برای همیشه ختم به خیر می‌کنیم. دولت هم از نتیجه همه‌پرسی اطمینان کامل دارد.»

نیم ساعت پس از این کنفرانس مطبوعاتی، شورای نگهبان بیانیه‌ای را منتشر کرد که بدین شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحيم
حق انتخاب در جهوری اسلامی از اصول اولیه و پایدار نظام است. نهاد شورای نگهبان از برگزاری هر انتخاباتی در هر سطح و مقطع استقبال می‌کند که خدمت به ملّت بزرگوار ایران هرچند اضافه بر سازمان، فرصت گرنبهاییست که این شورا از دست نخواهد داد. این شورا ضمن ابراز خشنودی از برگزاری انتخابات استقلال خراسان رضوی، با دولت کمال همکاری را خواهد داشت.
در جهت خدمت به ملت شریف ایران، و پس دادن امتحان الهی در محضر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، این شورا وظیفه قانونی‌ و اخلاقی خود می‌دانست که گزینه‌های مورد انتخاب در این رفراندوم را مورد مطالعه و صلاحیت ها را مورد بررسی قرار دهد. نتیجهٔ این برسی‌ به شرح ذیل می‌باشد:
گزینهٔ ۱. «استقلال و خود مختاری کامل خراسان رضوی به دلیل حفظ حریم امام رضا» تایید صلاحیت شد.
گزینهٔ ۲. «دادن اختیار کامل اجرای امور کل کشور به مشهد» تایید صلاحیت شد.
گزینهٔ ۳. «باقی‌ ماندن خراسان رضوی به عنوان استانی از ایران، و پیروی از قوانین کشور» ردّ صلاحیت شد. از نظر این شورا این انتخاب مصداق رجل سیاسی تفسیر نمی‌شود.

پی‌نوشت: حق رد صلاحیت سایر گزینه‌ها، تا پایان دوران، حتی بعد از شمارش آرا برای شورای نگهبان محفوظ است»

لازم به ذکر است که اصلاح طلبان و میانه‌رو‌ها، ائتلاف انتخاباتی خود را تشکیل داده‌اند و عنوان کرده اند که مردم تحت هیچ شرایطی نباید از حق انتخاب خود بگذرند. رهبر دولت اصلاحات هم مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کرده و تأکید کرده است تمام انتخابات ها در همه جای دنیا انتخاب بین بد و بدتر است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s