نادر فتوره‌چی به اتهام فرار مالیاتی بازداشت شد

نادر فتوره‌چی، نویسنده، مترجم، فیلسوف و شاخ معاصر، بازداشت شد.

بازداشت آقای فتوره‌چی شب گذشته در برج عاج شخصی ایشان صورت گرفته و به گفته نزدیکان ماموران وزارت اطلاعات با استفاده سه نیسان آبی سرورهای فیسبوک آقای فتوره‌چی را هم با خود برده‌اند.

دلیل بازداشت نادر فتوره‌چی فرار مالیاتی عنوان شده است.

دادستانی انقلاب با ارجاع به مقاوله‌نامه ۴۲۸-الف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت اقتصاد و دارایی گفته است از تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ به روی تعداد کلمات مورد استفاده روشنفکران مالیات تصاعدی بسته شده است و نادر فتوره‌چی بدون توجه به این مقاوله‌نامه و علیرغم هشدارهای سازمان محیط زیست درباره آلودگی هوا، به انتشار گازهای گلخانه‌ای ادامه داده است.

دادستانی انقلاب می‌گوید دست کم ۴ اخطاریه برای نادر فتوره‌چی فرستاده شده بود، اما او هر بار از پرداخت مالیات عقب افتاده استنکاف کرد.

حجت الاسلام کله کوهی گفت: «ارسال اخطاریه به ارتفاع بلندی که متهم ن.ف.چی در آن به سر می‌برد با پهپاد انجام شده و هزینه این ارسال از کل مالیات عقب افتاده او بیشتر است و متهم مکلف به پرداخت هزینه‌های دادرسی و جریمه پهپاد نیز می‌باشد.»

یکی از دوستان نادر فتوره‌چی که خواست نامش فاش نشود به گشنیز گفت خودداری نادر از پرداخت جریمه نوعی اعتراض به سیاست‌های نئولیبرال دولت روحانی بوده است.

او گفت دولت با استفاده از ابزارهای مالی به دنبال سانسور خاموش روشنفکران و دگراندیشان است و در حالی که روشنفکران باید برای هر استتوس فیسبوکی یا نغزگویی توییتری مالیات گزاف بپردازند، تئوریسین‌های داستان، مثل محمد قوچانی، از رانت معافیت مالیاتی در امور بافت و باز بهره‌مندند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s