وزارت ارشاد گشت ارشاد را به نقض کپی رایت متهم کرد

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تسلیم شکواییه‌ای به شعبه ۲ دیوان عدالت اداری، واحد گشت ارشاد نیروی انتظامی را به نقض قوانین کپی رایت متهم کرده و خواهان تغییر نام این نیرو شده است.

وزارت ارشاد مدعی شده است که کلمه ارشاد بیش از سه دهه است که بخش جدایی نشدنی از نام این نهاد بوده و نیروی انتظامی نمی‌تواند در تاسیس واحدهای جدید خود از اعتبار نام وزارت ارشاد استفاده کند.

علی جنتی، وزیر ارشاد، پیشتر از اراده وزارتخانه متبوعش برای تحمیل قوانین کپی رایت تحت عنوان مالکیت معنوی خبر داده و گفته بود: «بحث مالکیت ادبی و هنری تنها یک بحث حقوقی نیست، بلکه از نظر اجتماعی‌، اقتصادی‌ و … نیز اهمیت دارد.»

مدیر دایره حقوقی وزارت ارشاد پس از تسلیم شکایت به دیوان عدالت اداری در جمع خبرنگاران گفت: «برند ارشاد برندی شناخته‌شده است و ما به دیگر دستگاه‌ها اجازه سوءاستفاده از آن را نمی‌دهیم. وزارت ارشاد ساندویچ‌فروشی هایدا نیست که به هر آیدا و هاپدا و ویدایی اجازه جعل عنوان و نشان مشابه را بدهد.»

استفاده این مقام دولتی از کلمه برند در حالی صورت می‌گیرد که مقام معظمی رهبری چند هفته پیش درباره ناپسند بودن این اصطلاح تذکر دادند.

یک منبع آگاه گفت حرکت اخیر وزارت ارشاد علیه نیروی انتظامی بخشی از پروژه تقابل و دوگانه‌سازی است و استفاده از کلمه برند جهت محدود کردن یک نیروی ارشادی، آن هم در آستانه تابستان و ریسک بالای تبرج، حرکتی مشکوک به شمار می‌رود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s